Your cart

Your cart is empty

Garden Resources

Gurney's is committed to bringing the best resources you need to make your garden flourish. View our videos, recipes and tips to help you make the best decisions for the highest yields in your garden.

Weedless Gardening

Weedless Gardening

1 for $10.99

Unit price
per

1 for $10.99

Unit price
per

Raised Bed Gardening: A Complete Beginner's Guide

1 for $16.99

Unit price
per

The Complete Guide to Vegetable Gardening: Create, Cultivate, and Care for Your Perfect Edible Garden
Roses: Essential Know-How and Expert Advice for Gardening Success

1 for $14.99

Unit price
per

New
The Old Farmer’s Almanac Flower Gardener’s Handbook

1 for $17.99

Unit price
per

New
Raised - Bed Gardening For Beginners

Raised - Bed Gardening For Beginners

1 for $14.99

Unit price
per

1 for $14.99

Unit price
per

New
Pruning and Training: What, Where and How to Prune

1 for $34.99

Unit price
per

New
Beekeeping for Gardeners

Beekeeping for Gardeners

1 for $25.99

Unit price
per

1 for $25.99

Unit price
per

Mid-Atlantic Gardener's Handbook: All You Need to Know to Plan, Plant and Maintain a Mid-Atlantic Garden
New
Carrots Love Tomatoes 

Carrots Love Tomatoes 

1 for $16.99

Unit price
per

1 for $16.99

Unit price
per

New
Grow a Little Fruit Tree 

Grow a Little Fruit Tree 

1 for $13.99

Unit price
per

1 for $13.99

Unit price
per

New
Kitchen Garden Living: Seasonal Growing and Eating from a Beautiful, Bountiful Food Garden 

1 for $29.99

Unit price
per

New
Start with Soil: Simple Steps for a Thriving Garden 

1 for $21.99

Unit price
per

New
Essential Guide to Perennial Gardening 

Essential Guide to Perennial Gardening 

1 for $28.99

Unit price
per

1 for $28.99

Unit price
per

Tiny and Wild: Build a Small-Scale Meadow Anywhere

1 for $24.99

Unit price
per

Container Gardening Complete: Creative Projects for Growing Vegetables and Flowers in Small Spaces
New
A Cabinet Full of Medicinal Plants: A Practical Card Deck 

1 for $17.99

Unit price
per

New
All New! Square Foot Gardening

All New! Square Foot Gardening

1 for $26.99

Unit price
per

1 for $26.99

Unit price
per

New
Leaves, Roots & Fruit

Leaves, Roots & Fruit

1 for $29.99

Unit price
per

1 for $29.99

Unit price
per

New
The New Shade Garden 

The New Shade Garden 

1 for $44.99

Unit price
per

1 for $44.99

Unit price
per

New
Sweet Pea School: Growing & Arranging the Garden’s Most Romantic Blooms 

1 for $27.49

Unit price
per

New
Kitchen Revival Gardening 

Kitchen Revival Gardening 

1 for $29.99

Unit price
per

1 for $29.99

Unit price
per

New
The Backyard Bird Chronicles

The Backyard Bird Chronicles

1 for $34.99

Unit price
per

1 for $34.99

Unit price
per

The Climate Change Garden: Down to Earth Advice for Growing a Resilient Garden

1 for $26.99

Unit price
per

New
Encyclopedia of Gardening

Encyclopedia of Gardening

1 for $89.99

Unit price
per

1 for $89.99

Unit price
per

Slow Birding: The Art and Science of Enjoying the Birds in Your Own Backyard

1 for $26.99

Unit price
per

Moon Garden: A Guide to Creating an Evening Oasis

1 for $19.99

Unit price
per

New
What It’s Like to Be a Bird

What It’s Like to Be a Bird

1 for $20.93

Unit price
per

1 for $20.93

Unit price
per

New
Peony: The Best Varieties for Your Garden

Peony: The Best Varieties for Your Garden

1 for $29.99

Unit price
per

1 for $29.99

Unit price
per

New
Summer Wildflowers of the Northeast: A Natural History

1 for $29.99

Unit price
per

New
The Cut Flower Handbook 

The Cut Flower Handbook 

1 for $29.99

Unit price
per

1 for $29.99

Unit price
per

New
The Kindest Garden: A Practical Guide to Regenerative Gardening 

1 for $29.99

Unit price
per

New
The Vegetable Gardener’s Bible 

The Vegetable Gardener’s Bible 

1 for $24.99

Unit price
per

1 for $24.99

Unit price
per

New
Herbs in Every Season 

Herbs in Every Season 

1 for $24.99

Unit price
per

1 for $24.99

Unit price
per

New
Covering Ground 

Covering Ground 

1 for $24.99

Unit price
per

1 for $24.99

Unit price
per

The Ark of Taste: Delicious and Distinctive Foods That Define the United States

1 for $34.99

Unit price
per

{"statementLink":"","footerHtml":"","hideMobile":false,"hideTrigger":false,"disableBgProcess":false,"language":"en","position":"left","leadColor":"#146ff8","triggerColor":"#146ff8","triggerRadius":"50%","triggerPositionX":"left","triggerPositionY":"bottom","triggerIcon":"people","triggerSize":"medium","triggerOffsetX":20,"triggerOffsetY":20,"mobile":{"triggerSize":"small","triggerPositionX":"left","triggerPositionY":"bottom","triggerOffsetX":10,"triggerOffsetY":10,"triggerRadius":"50%"}}